اهمیت شناخت ارزشها

وقتی کودک یا نوجوان بودید را به خاطر بیاورید، احتمالاً چیزی بود که به آن علاقه درونی داشتید، چیزی که شما بی صبرانه به دنبال آن بودید مثل بازی کامپیوتری، دوچرخه سواری، فوتبال، خیاطی و … چیزی، کاری یا فعالیتی که شما را به دنبال خود میکشید.

در نقطه مقابل چیزهایی هم وجود داشت که احتمالاً از آنها فراری بودید، اینکه مثلاً به شما بگویند «درس بخون» «بیا توو جمع بزرگترا صحبت کن» و … دلیل این رفتارها چی بود؟ چرا بعضی کارها جذاب بود و بعضی نه؟چرا بعضی کارها رو با عشق و علاقه انجام میدادید و از بعضی فراری بودید؟

اهمیت شناخت ارزشها

 دلیلش اینه که در اون برهه بازی کردن برای ما ارزش بود. در واقع جزو ارزشهای سطح بالای ما بود و درس خوندن برامون ارزش نبود یا جزو ارزشهای سطح پایین ما بود. این موضوع همیشه در درون ما وجود داشته الان هم وجود داره چون به نوعی در درون همه ما یک کودک وجود داره! این مثال رو تا اینجا داشته باشید تا دوباره بهش برگردیم.

گفتیم که یکی از مهمترین دلایل حس نارضایتی درونی ما اینه که خودمون و ارزشهای اساسی خودمون رو نمیشناسیم و همینطور اینکه طبق ارزشهای خودمون زندگی نمیکنیم.حالا به این بپردازیم که

 فایده و مزیت شناخت ارزشهای فردی چیه؟

چرا باید اونهارو بشناسیم؟ سودش برای ما چیه؟

اولین مزیت شناخت ارزشها اینه که گنج درون ما آزاد میشه!

هرکدام از ما در درونمون گنجی داریم، این گنج چیه؟ توانمندی ها، نبوغ، توانایی تاثیرگذاری، رهبری، انرژی درون، حافظه و … اینها همه توانمندی‌ها و قدرت‌هایی هستند که در درون ما وجود دارند ولی خیلی اوقات نسبت به اونها بی توجه بودیم یا اصلاً از وجود اونها با خبر نیستیم! یعنی فکر میکنیم هیچ نبوغ و توانایی نداریم در صورتی که اینطور نیست!

 نقشه گنج

نقشه‌ای که مارو به این گنج میرسونه شناخت ارزشهای ماست و کلید باز کردن در این گنج اینه که طبق ارزش‌هامون زندگی کنیم، در این مقاله و مقالات بعد میگم این «گنج‌های درونی» چی هستند.

اهمیت شناخت ارزشها

مزیت دوم شناخت ارزشها – جلوگیری از تعیین اهداف نامناسب!

اول به این سوال پاسخ بدیم، چرا ما به خیلی از اهدافمون نمیرسیم؟ یا بارها و بارها هدف‌گذاری میکنیم اما برای رسیدن به اهدافمون اقدام کافی انجام نمیدیم؟ مدتی کارو ادامه میدیم بعد رهاش میکنیم.چون خیلی اوقات اهداف ما با ارزشهای فردی و درونیمون همخوانی نداره.

پس اهمیت شناخت ارزشها در اینجا اینه که وقتی ما ارزشهامون رو بشناسیم و زندگی بر اساس اونها رو شروع کنیم، دیگر بسیاری از اهداف رو برای خودمون تعیین نمی‌کنیم، در واقع زندگی بر اساس ارزشها یعنی اهدافی برای خودمون تعیین می‌کنیم که متناسب با ارزش‌های ما باشه واین جلوی خیلی از مسائل آینده رو میگیره  اینکه در آینده در مسیر رسیدن به اهداف دلسرد بشیم و کارو نصفه نیمه رها بکنیم یا اینکه لذت نبریم از مسیر حرکت به سمت اهداف. در عوض اهدافی برای خودمون تعیین میکنیم که برای رسیدن بهش برای انجامش برای پیشروی در جهت اون اهداف صبر و قرار نداریم و این خودش یکی از خمون گنجهای درونیه
شور و شوق و انرژی برای حرکت به سمت خواسته ها البته به شرطی که واقعاً بدونیم ارزشهامون چیه! چون همونطور که اشاره شد خیلیهامون از این ارزشها و اینکه چطور در زندگی ما تاثیر میذارن بی خبریم
پس مهمه اگر یکی زندگی خوب میخوای، بدونی چه ارزشهایی داری. در سیطره دوره ای داریم به نام دوره «شناخت ارزشها» که در این دوره طبق روش دکتر دمارتینی این ارزشها رو طی 13مرحله شناسایی میکنیم و یادمیگریم چطور اونها رو در زمینه‌های مختلف زندگی به کار بگیریم.

شما فکر میکنید طبق ارزشهاتون زندگی میکنید؟ اهداف شما با ارزشهای درونی شما همخوانی داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست