رهایی از افکار منفی با پذیرش

گاهی اوقات خیلی برام سخته، گاهی هر طور به قضیه نگاه میکنم نمیشه، گاهی میدونم راهم درست نیست و میدونم راه درست چیه، اما انجامش خیلی سخت‌تر از اونیه که به نظر میاد اما
یکی از بهترین، مهمترین،اصلی ترین، قدمهایی که برای رهایی از افکار منفی باید برداریم «پذیرش» است.
و این قضیه ابعاد و وجوه زیادی داره که باید بهش بپردازیم.

نکته مهم و حیاتی رو همین ابتدا بگم:

پذیرش چه چیزی نیست!

پذیرش به معنای انفعال نیست. پذیرش به معنای دوری یا فرار از مسئله و مشکل نیست.پذیرش به معنای نادیده گرفتن مسئله نیست.پذیرش به این معناست که شرایط، وضعیت،اوضاع و اتفاق موجود در این لحظه را بپذیریم و مقاومت کورکورانه نکنیم در واقع هدف این است که به وضعیت موجود با مقاومت خودمان بار منفی اضافه نکنیم. به قول «اکهارت تول» نشان ندادن هیچ گونه مقاومت در برابر زندگی.

زندگی، هر لحظه وضعیت و شکل و فرم خاصی دارد، اما وظیفه‌ی ما پذیرش این فرم‌هاست بیایید با یک مثال بهتر موضوع را بررسی کنیم، فرض کنید آرام و راحت و آسوده در اتاقتان نشسته‌اید و در حال خواندن این مطالب هستید ناگهان صدای بلند و گوش‌خراش آژیر یک خودرو به آسمان میرود این صدا بسیار بلند است و گویی قصد قطع شدن هم ندارد. حالت شما چیست؟ اه لعنتی …. این شاید ساده‌ترین شکل مقاومت است ناراحت میشوید به بیرون نگاهی میاندازید شاید به بالکن منزل بروید ببینید چه خبر است و مهمتر اینکه شاید تمام این کارها را ناآگاهانه انجام دادید! و اگر بیشتر دقت کنید این کارها نوعی مقاومت در برابر وضعیت این لحظه است.

انگار دیوار محکمی درون شما وجود دارد که این موارد ناخواسته با آن برخورد میکند! پذیرش یعنی اجازه دهید همه چیز از شما عبور کند و به دیواری درون وجودتان اصابت نکند. و این شامل حالت‌های ذهنی شما هم میشود اگر عصبانی هستید اگر ناراحت هستید اگر میترسید و… همه اینها را بپذیرید و وارد چرخه جهنمی ذهن نشوید.«عصبانی میشوید، موضوعی شما را ناراحت کرده کسی رفتاری انجام داده که موجب عصبانیت شما یا هر چیزی این موضوع خودش ناراحت کننده است حال به خودتان می‌آیید و میبینید عصبانی و برافروخته هستید و به خود میگویید اه چرا عصبانیم نباید عصبانی میشدم من اینهمه مدیتیشن میکنم کتاب میخونم اه لعنتی» این همان چرخه جهنمی است!

چرایی پذیرش افکار منفی(مقاومت درونی)

اصلن چرا باید همچین کاری بکنیم؟ پذیرش به چه کار می‌آید؟

فارغ از هر هدفی که در زندگی داریم، میخواهیم آرامش داشته باشیم.افکار منفی نه تنها بر کیفیت زندگی و سلامتی ما تاثیر می‌گذارد بلکه آرامش ما را هم از بین می‌برد.بنابراین مقصد ما آرامش است و پذیرش راهی است که مار را به این مقصد میرساند.البته پذیرش بدون قضاوت، بدون فشار و…

اکهارت تول در کتاب تمرین نیروی حال میگوید
به درختان و گیاهان بنگرید و اجازه دهید آنها پذیرش آنچه هست و تسلیم به حال را به شما بیاموزند.اجازه دهید آنها بودن را به شما یاد بدهند.

سیطره پذیرش افکار منفی

چطور مشکلمان را حل کنیم؟

وقتی عصبانی و خشمگین هستید طبیعتن ذهنتان به درستی کار نمیکند یا تصمیمات نابخردانه‌ای میگیرید که بعدن پشیمان میشوید اما اگر بپذیرید و آرام باشید چطور؟

بهترین راهکارها در آرامش به ذهن شما میرسد. پس پذیرش نه تنها شما را آرام میکند و به آرامش میرسید بلکه شما را به سمت بهترین راهکار هدایت میکند. به نظر هوشمندانه است نظر شما چیه؟

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست