ساده‌ترین تکنیک برای رهایی از افکار منفی

من به شخصه دوست ندارم برای آرامش یا رهایی از افکار منفی به کسی یا چیزی پناه ببرم. شاید دیده باشید برخی افراد به فضای مجازی، خوردن و آشامیدن، تماس با یک دوست و ساعتها صحبت در مورد افکار منفیشان، الکل، مواد یا روشهای دیگر میخواهند از شر این افکار رها شوند. من ترجیح میدهم متکی به خودم باشم و با اتکا به خودم از افکار منفی رها شوم. و هرچه روشها و تکنیک‌هایی که برای رهایی از افکار منفی از آنها استفاده میکنم ساده تر باشند به طبع بیشتر از آنها لذت میبرم. مخصوصن اینکه همه جا و همه وقت بتوانم از آنها استفاده کنم.

حتمن شنیده اید که میگن: کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من.

البته حتمن در موارد حساس و حاد نیاز به مشاور و شاید پزشک وجود دارد اما اگر شما جزو موارد حاد نیستید و با نظر من موافقید در ادامه یکی از بهترین تکنیکهای رهایی از افکار منفی را با شما در میان میگذارم.

تاثیر متقابل ذهن و جسم:

ذهن و جسم ما به طور متقابل بر هم تاثیر میگذارند، یعنی اگر شاد و پر انرژی باشیم کشیده‌تر می‌ایستیم، سینه‌مان سپر است، سرمان بالاست، چشمانمان باز است و بقیش را شما بگویید.حالا وقتی ناراحتیم شانه هایمان افتاده است، سرمان پایین است و چشمانمان افتاده و خسته. موضوع زمانی جالب میشود که وقتی ناراحت و افسرده هستیم با گرفتن حالات بدنی زمان خوشحالی(که در بالا به آن اشاره شد) ذهنمان تغییر میکند و مثبت می شود. بعدن بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

اما یکی از مهمترین تاثیرات افکار منفی و کلافه کننده، تغییری است که در شکل تنفس ایجاد می‌شود شکل کوتاه‌تر و سریع‌تر تنفس.پس اگر طبق روش بالا و عکس این مدل نفس بکشیم می‌توانیم تاثیر افکار منفی را از بین ببریم.

و در نهایت وضعیت آرام‌تری برای بدن و ذهن‌مان به وجود آوریم.

ساده مثل نفس کشیدن:

گفتم که طرفدار روشهای ساده هستم، و چه کاری ساده تر از نفس کشیدن!

روزانه شاید میلیون‌ها بار نفس میکشیم اما هیچ توجه آگاهانه‌ای به تنفسمان نداریم بیایید همین حالا به نفس کشیدنتان توجه آگاهانه کنید.چگونه از طریق بینی(حتمن از طریق بینی عمل دم را انجام دهید) هوا به داخل بدن می‌کشید هوا وارد شش‌ها می شود، شکم و قفسه سینه بالا می‌آید چند ثانیه آن را حبس میکنید و در نهایت آن را بیرون می‌دهید.چند لحظه به این فرآیند حیاتی، آگاهانه توجه کنید.

الان ذهنتان آرام‌تر نشد؟ بیشتر در این لحظه حضور دارید یا خیر؟

با همین روش هنگامی که درگیر افکار منفی هستید هم خیلی ساده و سریع می‌توانید ذهنتان را آرام کنید.

«اکهارت تل» نویسنده کتاب معروف «نیروی حال»، میگوید فقط با یک تنفس آگاهانه بعد دیگری در زندگی شما به وجود می‌آید! حالا هرچه تعداد بیشتر باشد نتیجه بهتر خواهد بود اما یکی هم خوب است.شاید به نظر بی‌اهمیت باشد، اما به شدت مهم است که در طول روز هر زمان توانستید این کار را انجام دهید:
«آگاه باشید که نفس می‌کشید»

البته همانطور که گفتیم آگاهانه، نه آن توجه سهل‌انگارانه که ذهن ما به خیلی از وقایع شگفت‌انگیز روزانه دارد.آگاهانه، یعنی توجه خودتان را به لحظه لحظه‌ی نفس کشیدن اختصاص دهید. حال این تکنیک چگونه به رهایی از افکار منفی کمک می‌کند؟ پاسخ این است که، زمانی که به درستی این کار را انجام دهید هیچ فکری وجود نخواهد داشت.

وقتی به نفس کشیدن خود آگاه شوید، چیزی که در واقع به آن آگاه هستید، آگاهی شماست و این یعنی شما به بعد حضور وارد می‌شوید، همان بعدی که قبل‌تر به آن اشاره کردیم و گویی فضا در زندگی شما به وجود می‌آید.

هر چقدر هم که بنویسم و بخوانید مانند صحبتهای جذاب اکهارت تل در این زمینه نمیشود پس توجه شما را به دیدن ویدئوی سخنرانی ایشون جلب میکنم

انجام این کار چند لحظه بیشتر وقتتون رو نمیگیره پس خوشحال میشم که انجامش بدید و نظرتون رو به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست