مراقب این «باگ» دردسرساز مغز باشید!

برای من خیلی پیش اومده که مثلن وقتی میخوام برم باشگاه و ورزش کنم انگار میخواهم کوه را جابجا کنم و هر موضوعی را بهانه می‌کنم برای اینکه این کار را انجام ندهم یا حس میکنم این ازان کارهایی است که در حیطه وظایف «حضرت فیل» است سخت و طاقت فرسا. در‌نهایت وقتی از پس خودم بر می‌آیم و به باشگاه میروم میبینم عجب حس نابی دارم چقدر خوب شد که آمدم چقدر چسبید بهم. اما دوباره وقتی میخوام جلسه بعد به باشگاه برم، باز همان آش و همان کاسه!
با همان احساسات بد دست و پنجه نرم میکنم انگار اینهمه احساس خوب را از یاد می‌برم! چقدر براتون پیش اومده که خیلی دوست دارید یک کاری رو انجام بدید یا به جایی برید یا مهارتی کسب کنید اما ذهنتون جلوتون رو گرفته؟معمولن ذهن یک دردی ایجاد میکنه یا به نحوی مارو منصرف میکنه که اون فعالیت رو انجام ندیم.

چرا هر بار این اتفاق میافتد؟

طبق روال موضوعاتی که در سیطره راجع بهشون صحبت میکنیم این مسئله هم ریشه در ذهن و مغز داره.علت اینه که وقتی به ورزش کردن فکر میکنم مغز به این صورت کار میکنه:
“الان باید سوار ماشین شم توو این ترافیک برم باشگاه”
“برسم اونجا جا پارک گیر نمیاد کلی الاف میشم”
“الان دیر شده برم باشگاه شلوغه سره هر حرکت با هر دستگاه باید کلی معطل بشم”
“این ساعت اون اکیپ آدمهایی که ازشون خوشم نمیاد اونجان. ولش کن”
و چون طبق همون اهرم رنج و لذت معروف میخوام ازین رنجها فرار کنم پس نمیرم باشگاه. اما واقعیت قضیه اینه که اینها بخشی از واقعیت باشگاه رفتنه!
یعنی چی؟یعنی اینکه باشگاه رفتن،
باعث سلامتی میشه، باعث میشه اعتماد به نفس پیدا کنم و حسم نسبت به خودم بهتر بشه، باعث میشه انرژیم در طولانی مدت افزایش پیدا کنه، میتونم دوستان جدید پیدا کنم، و البته بخشی از اون هم ترافیک و جای پارک و آدمهای نامناسبه…خب پس چرا من بیشتر به بخش بد ماجرا تمرکز دارم؟ برای پاسخ به این سوال اول ببینیم که

فوکالیسم چیست؟

کاری که مغز انجام میده اینه که به بخش منفی قضیه وزن بیشتری میده و اون رو در ذهنم بزرگتر میکنه و در نهایت همین موضوع روی تصمیمات و رفتارهای من تاثیر میذاره! این همون وضعیت ذهنیه که بهش میگن “فوکالیسم” یعنی دادن وزن بیشتر به بخشی از داده ها یک مسئله

چرا کارها را به تعویق میاندازیم؟

اگر یکی از دغدغه هاتون این باشه که چطور مسئله تعلل رو در خودم حل کنم باید بدونید که یکی از مهمترین علل تعلل همین فوکالیسم هست شما در انجام کاری سستی میکنید چون اون کار در ذهنتون احساس بدی ایجاد میکنه و دلیلش اینه که به بخشی از اون فعالیت وزن منفی بیشتری میدید در نتیجه مغز جلوتون رو می‌گیره و باعث تعلل و به تاخیر انداختن کارها میشه.در این مقاله کوتاه قصدم این بود که شمارو با این پدیده آشنا کنم تا نسبت به این کارکرد مغز آگاه باشید موضوعی که اگر بهش بی توجه باشید ممکنه تاثیرات منفی بسزایی در زندگیتون داشته باشه.چون با این مکانیزم ذهن با ایجاد تصویر نادقیق از یک موضوع یا اتفاق باعث میشه رفتار ما جهت پیدا کنه و در نهایت رفتارها و تصمیمات ما هستند که زندگی مارو رقم میزنن.
امیدوارم ازین مقاله استفاده کرده باشید
خوشحال میشم نظراتتون رو در مورد این موضوع بدونم و اگر مثالهایی ازین پدید در زندگیتون به خاطر میارید لطفن در قسمت نظرات اون رو به اشتراک بگذارید.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • تابان منتظر
    4 آذر 1399 10:11 ق.ظ

    خیلی مطلب خوبی بود. من با این موضوع آشنایی نداشتم و به شدت درگیر ابن مساله هستم. در شروع هر کاری این حس بهم دست میده و سختی ها را پررنگ تر و پر وزن تر می بینم. ممنون از مطلب خوبتون

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست