چگونه احتمال موفقیت خود را افزایش دهیم؟(بخش اول)

-کاری هست که برای انجامش صبر و قرار ندارید؟
-فعالیتی هست که به طور اجتناب ناپذیری میخواهید اون رو انجام بدید؟
-چه چیزی هست که از درون بهش علاقه دارید و به انجامش تمایل دارید؟

ارزش‌های شما همین ویژگی‌ها را دارند. احتمالاً پاسخ شما به این سوالات سرنخ خوبی برای رسیدن به ارزش‌های شماست.البته در دوره «شناخت ارزش‌ها»، طی یک جلسه، کاملاً ارزش‌های شما رو شناسایی میکنیم اما این سوالات هم راهنمایی خوبی هستند.

هر کدام از ما یک سلسله مراتب ارزشی داریم، و این سلسله مراتب منحصر به فرد است یعنی مانند اثرانگشت هیچ دونفری نیستند که ارزش‌های یکسان داشته باشند و نکته حائز اهمیت این است که این سلسله مراتب درک و دریافت ما از دنیا، تصمیم‌ها و اقدامات ما را رقم میزنند و در نهایت سرنوشت ما را. پس اگر یک زندگی خوب میخواهیم باید ارزش‌های درونی خود را بشناسیم و زندگی‌مان را منطبق با این ارزش‌های فردی شکل دهیم.

طبیعتاً در یک سلسله مراتب ارزشی بعضی از ارزش‌ها جایگاه و اولویت بالاتری دارند که به آنها ارزش‌های سطح بالا میگوییم و برخی دیگر جایگاه و اولویت پایین‌تری دارند که به آنها ارزش‌های سطح پایین میگوییم. این دو سطح ارزش هر کدام ویژگی‌هایی دارند و همچنین تفاوت‌هایی دارند که در ادامه آنها را بررسی میکنیم.

الهام و انگیزه درونی دارید

وقتی متناسب با ارزش‌های سطح بالای خود زندگی میکنیم یا کارهایی انجام میدهیم که با این ارزش‌ها همخوانی دارند، ما از درون الهام و انگیزه داریم یعنی نیازی به انگیزه و عامل خارجی نیست تا ما را به انجام کاری وادار کند ما خود به خود به انجام آن کارها تمایل داریم.

شناخت ارزشها پارسیو رضائی

اما زمانی که متناسب با ارزش‌های سطح پایین زندگی میکنیم یا کارهایی انجام میدهیم که با ارزش‌های سطح بالای ما همخوانی ندارد تمایل و انرژی برای انجام آنها نداریم و نیاز به یک انگیزه و عامل محرک بیرونی وجود دارد.

برای بیشتر کودکان بازی کردن یک ارزش سطح بالاست و درس خواندن یک ارزش سطح پایین. به همین دلیل است که آنها برای بازی کردن اشتیاق و الهام درونی دارند و نیازی به انگیزه بیرونی نیست اما برای درس خواندن مدام باید به آنها تذکر داد! در مقاله قبلی که در مورد اهمیت شناخت ارزش‌ها صحبت کردیم، گفتیم در درون هر کدام از ما یک کودک وجود دارد پس این ویژگی و تاثیر ارزش‌ها فارغ از سن و سال در وجود همه ما حکمفرماست.

منظم، قابل اتکا و متمرکز هستیم

تفاوت دیگر ارزش‌های سطح بالا و سطح پایین این است که وقتی کارهایی انجام میدهیم که متناسب با ارزش‌های سطح بالای ما هستند منظم، قابل اتکا و متمرکز هستیم اما در نقطه مقابل هنگام پرداختن به فعالیتهایی که با ارزش‌های سطح بالای ما همخوانی ندارند بی‌نظم و غیر‌قابل اتکا هستیم و در انجام کارها هیچگونه تمرکزی نداریم. پس میتوان نتیجه گرفت وقتی طبق ارزشهای سطح بالای خودمان زندگی میکنیم روی زندگی‌مان تسلط داریم و بهتر امور را مدیریت میکنیم اما در نقطه مقابل دچار هرج و مرج و عدم تسلط روی زندگیمان هستیم.

شناخت ارزشها پارسیو رضائی

 

توجه مازاد، حافظه بهتر و تمایل به افزایش آگاهی داریم

مورد بعدی که باید به آن توجه کنیم این است که ما در مورد مسائلی که مربوط به ارزشهای سطح بالای ما هستند توجه مازاد داریم مواردی که به این ارزشها مرتبط هستند را بهتر به حافظه میسپاریم، و همچنین دوست داریم آگاهیمان را در این موارد افزایش دهیم و بیشتر و بیشتر یادبگیریم.

اما وقتی پای کارهایی به میان می‌آید که با ارزشهای سطح بالای ما همخوانی ندارند اختلال توجه داریم موارد مرتبط با آنها را نمی‌توانیم خوب به خاطر بسپاریم و همینطور اینکه هیچ علاقه ای به افزایش آگاهی در این موارد نداریم. به عنوان مثال اگر کسب و کار برای شما یک ارزش سطح بالا باشد شما به هرجایی که وارد میشوید به مواردی توجه می کنید که به نوعی مرتبط به کسب و کار هستند همچنین اگر در مورد کسب و کار و فرصتهای کسب و کار چیزی بشنوید خیلی خوب آنها را به خاطر میسپارید و حافظه ای اسفنجی دارید که همه چیزهای مرتبط با کسب و کار را به خود جذب می‌کند. و همینطور اشتیاق دارید که اطلاعات و آگاهی خود را در زمینه کسب و کار افزایش دهید، بیشتر یاد بگیرید، آموزش ببینید و…

شناخت ارزشها پارسیو رضائی

 

در نقطه مقابل اما اگر کسب و کار جزو ارزشهای سطح پایین شما باشد و در بهترین مکانهاو گردهمایی‌های مرتبط با کسب و کار باشید باز هم نمیتوانید به آن توجه کنید و دچار اختلال توجه هستید همینطور حافظه‌ای ماهی‌طور! دارید وقتی چیزهایی در مورد کسب و کار میشنوید و به‌علاوه هیچ تمایلی ندارید اطلاعات و آگاهی خود در زمینه کسب و کار را افزایش دهید.

چطور احتمال موفقیت خود را افزایش دهیم؟

با توجه به مزیت شناخت ارزش‌ها و زندگی بر اساس ارزش‌های با اولویت بالا که بیان شد،اگر میخواهید احتمال موفقیت خود و کیفیت زندگیتان را افزایش دهید باید زندگی و اهداف خود را هم‌راستا و متناسب با این ارزش‌های سطح بالا انتخاب کنید، با توجه به مواردی که بیان شد(ویژگی‌ها و توانایی‌هایی که زندگی بر اساس ارزش‌های سطح بالا در اختیار شما قرار می‌دهند) این کار باعث میشود که احتمال موفقیت شما افزایش یابد در نتیجه اعتماد به نفس و خودباوری شما افزایش پیدا میکند، و همچنین ارزشی که برای خود قائل هستید

شناخت ارزشها پارسیو رضائی

 

همه اینها به این منجر میشود که شما بر روی دیگران هم تاثیر بگذارید و رهبر شوید در نقطه مقابل انتخاب اهداف بر اساس ارزش‌های سطح پایین، منجر به کاهش احتمال موفقیت شما میشود در نتیجه اعتماد به نفس شما کاهش میابد خودباوری شما کم میشود و ارزشی که برای خود قائلید کم میشود که همه اینها منجر به این میشود که شما پیرو دیگران شوید  و از آنها تاثیر بپذیرید.

در نهایت این شما هستید که اختیار و انتخاب دارید چطور زندگی کنید، می‌توانید ارزش‌های خود را بشناسید و طبق آنها زندگی کنید و یا اینکه بی‌توجه به این ارزشها و طبق معیارهای دیگران زندگی کنید راستی شما در حال حاضر طبق ارزشهای خود زندگی می‌کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست