یک روش عااااالی برای رهایی از نگرانی

نگرانی به طور ساده نتیجه این است که در مورد مسائل و دغدغه هایمان آینده‌ی بدی تصور می‌کنیم و یکی از مسائل ذهنی منفی که همه انسانها مخصوصن ما ایرانیان! با آن درگیریم نگرانی است، گویی اصل «پایستگی نگرانی» در زندگیمان حکفرماست. قانون پایستگی انرژی بیان میکرد که انرژی نه به وجود می‌آید نه از بین می‌رود بلکه از شکلی به شکل دیگر تبدیل می‌شود برای خیلی از ما نگرانی هم از همین اصل پیروی می‌کند

مدتی نگرانیمان این بود که درس و امتحان چه می‌شود یا اینکه اگر فلانی فلان کار را بکند چه می‌شود اگر مرا بازی ندهند چه کنم و …مدتی نگران چاقی و تناسب اندام بودیم و گاهی هم اینکه نتیجه فلان انتخابات چه می‌شود و روی زندگی من چه تاثیری خواهد داشت. شما هم حتمن فهرست بلندبالایی از نگرانی های خود دارید. چه روزها و شب‌هایی که با نگرانی سپری کرده ایم غافل ازین که با ارزش ترین دارایی خود یعنی زمانمان را از دست میدهیم.زمان هم هیچ.مسئله بزرگتر این است که وقتی نگران هستیم نمی‌توانیم از پتانسیل کامل خودمان هم استفاده کنیم چون بخشی از وجود ما، انرژی ما، توان ذهنی ما صرف نگرانی می‌شود.جالب اینجاست با این که بارها شنیده‌ایم و حتا تجربه کرده ایم که موضوعاتی که از آنها میترسیم یا بابت آنها نگرانیم در اکثر مواقع اتفاق نمی‌افتد در نتیجه نگرانی و اضطراب برای آنها هم بیهوده است، اما باز هم دست از نگرانی بر نمی‌داریم و در نتیجه دچار تنش هستیم و با تمام توانمان زندگی نمی‌کنیم.

«برایان لسلی وایس» سخن جالبی دارد :

«ما به طرز وحشتناکی نگران مرگ خود هستیم، گاه آنقدر نگرانیم که هدف اصلی از زندگی مان را فراموش می‌کنیم.»

حالا به راه حل بپردازیم. مثل همیشه با پذیرش شروع کنیم. نگرانی وجود دارد و با ما هست و خواهد بود اما اینکه ما چطور کنترلش میکنیم کیفیت زندگی ما را رقم می‌زند.

چرا مضطرب و نگران هستید؟

معمولن افکار ما در لحظه نگرانی این است که:

– چرا اینطوری شد؟
-تقصیر کیه؟
-چرا اونها این کارو کردن؟
-چرا این برای من اتفاق افتاد؟

که البته خیلی سادست که بیایم به اینها فکر کنیم.
ما نگران هستیم چون فکر می‌کنیم اگر نگران باشیم مشکل حل میشود اما آیا تا به حال نگرانی مشکل شما را حل کرده؟!

ما عادت کرده ایم نگران باشیم، مسائل گذشته رو به یاد می‌آوریم که بابت آنها نگران بودیم و بعد حل شدند و از نگرانی خلاص شدیم، اما در واقع اتفاقی که افتاد این بود:

مرحله اول: بابت موضوعی نگران بودیم، مدتی تلاش و تقلا کردیم دنبال مقصر گشتیم حس قربانی بودن کردیم، بخشی از زندگیمان تلف شد و ….

مرحله دوم: از نگرانی خسته شدیم، شروع به تحقیق و جستجو کردیم، راهکارهایی را پیدا کردیم

مرحله سوم: یکی از راهکارها را انتخاب کردیم و بر اساس آن اقدام کردیم

مدتی گذشت و بر نگرانی غلبه کردیم.

مثال، چه پسر باشید چه نباشید میدانید یکی از نگرانی های همه ی پسران ایران زمین خدمت مقدس سربازی است. من هم مثل همه بابت این موضوع نگران بودم این نگرانی است که از 18 سالگی همراه ماست.

مرحله اول: «چرا باید بریم سربازی؟» «چه مملکتیه» «الان میخوام کار کنم از کار و زندگی میافتم برم سربازی»«وای درسم تموم شه سرباز میشم» «چرا باید اجباری باشه»

مرحله دوم: بالاخره که باید این راهو برم وگرنه محدود میشم، یا باید دنبال معافی باشم، یا باید همینطوری درس بخونم برم جلو، یا باید برم سربازی
مرحله سوم: از درس خوندن که دیگه خسته شدم و علاقه‌ای هم بهش ندارم، پس اول تلاش برای معافی اگر نشد تلاش برای افتادن در بهترین ارگان برای خدمت.

و در نهایت یا معاف میشیم یا اعزام میشیم به خدمت اما تغییری که اتفاق میافته اینه که حس نگرانی از بین میره خودتون افکار مرحله اول و سوم رو مقایسه کنید!

چگونه نگرانی را از خود دور کنیم ؟

برسیم به بخش جذاب مقاله، چگونه بر نگرانی غلبه کنیم؟ راهکار چیست؟

روشی که میخواهم با شما درمیان بگذارم «تفکر مبتنی بر راه حل» است. اما در ابتدا بگم که باید مغزمان را تربیت کنیم و ذهنمان را تمرین دهیم که اینگونه فکر کند چون عادت کردیم و تمایل داریم که نگران باشیم هر لحظه باید این روش و طرز فکر رو یادآوری کنیم به خودمون(ریمایندر بذارید، به در یخچال بزنید، بک گراند لپ تاپ و …)

روند عادتی نگرانی رو با هم بررسی کردیم، اینکه چطور اون سه مرحله رو طی میکنیم و به مرحله سوم میرسیم، و در همین حین کلی رنج و درد رو در مرحله اول تجربه می‌کنیم تا خسته میشیم و بعد به دنبال راه حل میریم.
اما حالا کاری که میخوایم انجام بدیم اینه«همون کاری که مدام باید به خودمون یادآوری کنیم تا انجامش بدیم» میخوایم ذهنمون رو عادت بدیم که بلافاصله بعد از اینکه نگران شدیم یک کاغذ بذاریم جلوی خودمون و 3 راه حل برای اون مسئله بنویسیم(3 راه حل در دسترس)در واقع میخوایم سریع بریم به مرحله دوم و ذهنمون را عادت بدیم به «تفکر مبتنی بر راه حل» واقعن چرا مسیر رو کوتاه نکنیم؟

نکته مهم: هیچ وقت نگید این مسئله و چالش من حل نمیشه.

حتمن یک نفر توو شرایط شما بوده و اون مسئله رو از سر گذرونده و بیرون اومده و اگر هنوز هم اصرار دارید که راه حلی وجود نداره حتمن یک سر به گوگل بزنید.

به طور کلی هر موقع روی راه حل متمرکز بشید نگرانی از بین میره

حالا کامنت بنویسید شما در حال حاضر بیشتر نگران چه موضوعی هستید؟

و بلافاصله 3 تا راه حل در دسترس براش بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست